google1202be970d8c24ae.html
Bud Hunt's Site

Evolution of Math 1950-2009

Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and
I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She
stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed
the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and
cried. Why do I tell you this?

    Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

  1. Teaching Math In 1950
  2. A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price.
    What is his profit?_____.

  3. Teaching Math In 1960

  4. A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price,
    or $80. What is his profit?


  5. Teaching Math In 1970

  6. A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make
    a profit? Yes or No

  7. Teaching Math In 1980
  8. A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

  9. Teaching Math In 1990
  10. A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares
    nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so
    he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for
    class participation after answering the question : How did the birds and squirrels feel
    as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

  11. Teaching Math In 2010

    Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80.
    Cuanto dinero ha hecho?

    Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll To Top